#jestemwkregach dołącz do nas!

Idea kręgów wsparcia ma na celu wypracowanie rozwiązań mających zabezpieczyć osobę z niepełnosprawnością intelektualną prawnie i finansowo, gdy z przyczyn naturalnych straci ona oparcie w rodzinie. Jego główną część składową stanowi idea Kręgów Wsparcia – sieci osobistych relacji interpersonalnych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ich celem jest promowanie wsparcia środowiskowego osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin w miejscu ich zamieszkania w konkretnej społeczności lokalnej, poprzez tworzenie Kręgów Wsparcia wokół tych osób.

Poznajcie Bytomskie Kręgi wsparcia

Poznajcie Kręgi Wsparcia działające w Bytomiu. 

W Bytomiu działają już kręgi wsparcia wokół 8 dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Są to zarówno uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Bytomiu, uczniowie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego oraz mieszkańcy mieszkań chronionych, którzy trenują podjęcie samodzielnego życia w swoim lokalnym środowisku. Dzięki otoczeniu osób z niepełnosprawnością gronem życzliwych osób, poszerzamy grono ich przyjaciół oraz osób, które zarażają swoją pasją. 

Członkiem i Wolontariuszem Kręgu Wsparcia może zostać każdy z nas – istnieje szereg sposobów wspierania osób z niepełnosprawnością intelektualną we włączaniu ich do życia codziennego; towarzyszenie im podczas wspólnych aktywności czy też umożliwianie im odwiedzenia miejsc, w których mogą rozwijać pasje i zainteresowania. Nawet najmniejszy gest, odrobina czasu i uwagi wystarczy, by w życiu osoby z niepełnosprawnością intelektualną zaszła pozytywna zmiana. Kręgi Wsparcia tworzą wolontariusze, przyjaciele, sąsiedzi, specjaliści i wszystkie osoby z naturalnego otoczenia osób z niepełnosprawnością intelektualną. Członkami kręgu może stać się lokalna kawiarnia, sklep, galeria lub inna instytucja, która otworzy się na osoby z niepełnosprawnością i ich potrzeby. Każdy z nas może mieć swój udział w tej pozytywnej zmianie.

Dołącz do nas.

#jestemwkregach #AktywniObywateleDotacje

http://psonibytom.org/

Projekt realizowany z dotacji Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy (Active Citizens Fund – National) finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Projekt jest jednym z 11 programów prowadzonych w Polsce ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego (tzw. Funduszy norweskich i Funduszy EOG) 2014-2021 i jednym z dwóch przeznaczonych na wsparcie działalności organizacji społecznych. Celem Funduszu jest wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego, aktywności obywatelskiej oraz upodmiotowienie grup zagrożonych wykluczeniem.

Inspirujące Zgierskie kręgi wsparcia

Zapraszamy Was do obejrzenia filmu o zgierskich KRĘGOWICZACH. Podkład muzyczny, słowa i wykonanie piosenki są autorstwa specjalistów pracujących w Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zgierzu.

Celem naszych działań jest zwrócenie uwagi lokalnych społeczności na osoby z niepełnosprawnością intelektualną żyjące w ich otoczeniu i tworzenie wokół tych osób Kręgu Wsparcia. Członkiem i Wolontariuszem Kręgu Wsparcia może zostać każdy z nas – istnieje szereg sposobów wspierania osób z niepełnosprawnością intelektualną we włączaniu ich do życia codziennego; towarzyszenie im podczas wspólnych aktywności czy też umożliwianie im odwiedzenia miejsc, w których mogą rozwijać pasje i zainteresowania. Nawet najmniejszy gest, odrobina czasu i uwagi, by w życiu osoby z niepełnosprawnością intelektualną zaszła pozytywna zmiana. Kręgi Wsparcia tworzą wolontariusze, przyjaciele, sąsiedzi, specjaliści i wszystkie osoby z naturalnego otoczenia osób z niepełnosprawnością intelektualną. Członkami kręgu może stać się lokalna kawiarnia, sklep, galeria lub inna instytucja, która otworzy się na osoby z niepełnosprawnością i ich potrzeby.

Każdy z nas może mieć swój udział w tej pozytywnej zmianie. Dołącz do nas.

Dołącz do nas.

Realizacja: Alicja Pietrasiewicz, Ewa Molenda, Julita Florczak-Sokół, Justyna Mitek, Dorota Kruk

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób
z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zgierzu
ul. Chełmska 42/42a, 95-100 Zgierz
tel. 42 716 24 86

Stowarzyszenie Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS
Warecka 4/6, 00-040 Warszawa
e-mail: boris@boris.org.pl
www: www.boris.org.pl

#jestemwkregach
#AktywniObywateleDotacje

Projekt realizowany z dotacji Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy (Active Citizens Fund – National) finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Projekt jest jednym z 11 programów prowadzonych w Polsce ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego (tzw. Funduszy norweskich i Funduszy EOG) 2014-2021 i jednym z dwóch przeznaczonych na wsparcie działalności organizacji społecznych. Celem Funduszu jest wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego, aktywności obywatelskiej oraz upodmiotowienie grup zagrożonych wykluczeniem.

Jestem w kręgu ludzi dobrej woli

Poznajcie Kręgi wsparcia, które działają w Goleniowie. W Spocie udział wzięli członkowie kręgów oraz koalicjanci, dzięki którym możemy rozwijać nasze kręgi i budować bezpieczną przyszłość osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Realizacja: Stowarzyszenie HORYZONT

Każdy człowiek jest wartością.
Duży mały zdrowy chory.
Kiedy dajesz siebie innym.
Świat jest lepszy kolorowy.

Jestem w kręgu. W kręgu.
Jestem w kręgu ludzi dobrej woli.
Świat jest piękny.
Ludzie dobrzy.
Kiedy przy mnie stoisz.

Każdy zdolny jest inaczej.
Jeden śpiewa drugi biega.
Pięknie się uzupełniamy.
By nieść pomoc tam gdzie trzeba.

Jestem w kręgu. W kręgu.
W kręgu ludzi dobrej woli.
Świat jest piękny.
Ludzie dobrzy.
Kiedy przy mnie stoisz.

Jestem w kręgu. W kręgu.
Przyjaciele dookoła. Jesteś dla mnie ja dla Ciebie.
Kiedy mnie zawołasz. Każdy tutaj jest potrzebny.
Każdy ważny i jedyny. Świat bez Ciebie jest niepełny.
Jesteś częścią tej rodziny.

Jesteś w kręgu. W kręgu.
W kręgu ludzi dobrej woli.
Świat jest piękny. Ludzie dobrzy.
Kiedy przy mnie stoisz.

Jesteś w kręgu. W kręgu.
Przyjaciele dookoła.
Jesteś dla mnie ja dla Ciebie
Kiedy mnie zawołasz.

Jesteś w kręgu. W kręgu.
W kręgu ludzi dobrej woli.
Świat jest piękny.
Ludzie dobrzy.
Kiedy przy mnie stoisz.

Jesteś w kręgu. W kręgu.
Przyjaciele dookoła.
Jesteś dla mnie ja dla Ciebie.
Kiedy mnie zawołasz.

Muzyka i wykonanie: Joanna Stanuch-Piotrowicz
Autorka tekstu piosenki: Anna Ławicka
Aranżacja: Jarosław Chilkiewicz
Nagrań dokonano w STOBNO RECORDS
HORYZONT Goleniów Centrum Aktywności Lokalnej Goleniów

Poznajcie Kamilę

Kamila została otoczona kręgiem życzliwych jej osób, dzięki którym może samodzielnie mieszkać i żyć własnym życiem na miarę swoich możliwości.

Poznajcie ideę kręgów wsparcia, która skoncentrowana jest na osobie z niepełnosprawnością. To Kamila jest w centrum naszej uwagi, a my jesteśmy by wspierać jej pasje i zainteresowania. Jesteśmy po to by wspierać Kamilę w jej samodzielnym życiu. W ramach kręgów wsparcia budujemy przyszłość osób z niepełnosprawnościami w oparciu o Ich możliwości dając godne życie, w swoim miejscu zamieszkania.

Realizacja: PSONI Jarosław

Coraz szersze kręgi wsparcia w Suwałkach

Nasze grono koalicjantów rozrasta się. Kręgi wsparcia pozyskują stale nowych członków. Ty też możesz zostać jednym z nas.

 

Realizacja: PSONI Suwałki

Coraz szersze kręgi wsparcia w Biskupcu

Niewielkie kroki ze strony sąsiadów, sprzedawców, urzędników oraz ich uśmiech sprawiają, że niepełnosprawnym łatwiej jest żyć.

Głównymi aktorami w filmiku promującym kręgi wsparcia są osoby z niepełnosprawnością intelektualną z terenu gminy. Nie była to dla nich pierwsza styczność z kamerą, występowali już wcześniej w indywidualnych nagraniach mówiących o ich życiu i marzeniach, które były zaproszeniem do tworzenia kręgów wsparcia. Spot premierowo zaprezentowany 22 października 2019 r. przedstawia codzienne sytuacje, w których niepełnosprawni spotykają się z prostą, ludzką życzliwością. Niewielkie kroki ze strony sąsiadów, sprzedawców, urzędników oraz ich uśmiech sprawiają, że niepełnosprawnym łatwiej jest żyć.

Głosu w spocie użyczyła Krystyna Czubówna.

Realizacja: PSONI Biskupiec

W Gdańsku powstał mural kręgów wsparcia

mural namalowany przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną

W Gdańsku na budynku siedziby Stowarzyszenia PSONI namalowany został mural, inspirowany ideą Kręgów Wsparcia, czyli integracji społecznej  osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich samodzielnego życia.

mural

Sztuka ma niezwykły wymiar terapeutyczny, a wspólne malowanie pokazało lokalnej społeczności, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną są kreatywne, aktywne i potrafią zaangażować mieszkańców do aktywnego udziału w ważnym dla nich wydarzeniu.  Cieszymy się bardzo z ogromnego zaangażowania wszystkich, którzy wzięli udział w akcji. Mamy nadzieję, że ten mural – spodoba się mieszkańcom Gdańska i zaowocuje zwiększeniem zainteresowania wyzwaniami, jakie stoją przed osobami z niepełnosprawnością intelektualną i ich przygotowaniem do samodzielnego życia.

Chcemy żyć niezależnie

kampania edukacyjna w Jarosławiu

Ruszyła kampania edukacyjna kręgów wsparcia – innowacyjnego w skali kraju projektu. Wiele nas łączy. Chcemy żyć niezależnie. Mieszkać we własnym domu. Pracować i czuć się potrzebnym. Mieć grono przyjaciół i spędzać z nimi czas. Mieć się do kogo zwrócić, kiedy sobie z czymś nie radzę. Mieć z kim iść na rower i do kina. W Jarosławiu działają Kręgi wsparcia. To takie grupy osób i Instytucji, które umożliwiają również osobom z niepełnosprawnością intelektualną żyć niezależnie. Chcesz zostać naszym przyjacielem? To proste zajrzyj na www.kręgiwsparcia.pl. Chodź, będzie fajnie. Ja już jestem w kręgach.

Prezentujemy spot zrealizowany przez PSONI Koło w Jarosławiu.

https://youtu.be/kUwfD4v8ROw

Poszerzamy kręgi wsparcia w Elblągu

Szukamy wolontariuszy na naszych osiedlach, rozdajemy ulotki z informacjami o kręgach wsparcia. Wszystkie dzieci częstujemy słynną już w Elblągu pyszną krówką.

kręgi wsparcia w Elblągu

Spotykamy się w różnych miejscach, aby przedstawić nasz projekt i naszych osób z niepełnosprawnościami szerokiemu gronu. Budujemy kręgi wsparcia w lokalnym środowisku.

Ukazał się kolejny numer gazetki - Nasze Kręgi Przyjaźni

kampania w Nidzicy wystartowała

Szerzymy ideę kręgów wsparcia wśród mieszkańców Nidzicy. Kampanię edukacyjną wspieramy kolejnymi wydaniami gazetki ”Nasze Kręgi Przyjaźni”. Wydawnictwo powstaje z udziałem osób z niepełnosprawnością intelektualną. Nasi kręgowicze są współautorami wielu tekstów i wywiadów. Jesteśmy obecni na wszystkich ważnych wydarzeniach w Nidzicy i okolicach.

kręgi w Nidzicy

Kręgi wsparcia w Ostródzie zyskują kolejnych koalicjantów

kampania w Ostródzie nabiera rumieńców

Ostródzki magazyn RzeczJasna przygotował materiał filmowy poświęcony osobom niepełnosprawnym intelektualnie, które są członkami naszych kręgów wsparcia. Materiał filmowy przedstawia nasz model „Bezpieczna przyszłość” i jego ideę kompleksowej koncepcji wsparcia środowiskowego osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin w miejscu ich zamieszkania. Możecie też zapoznać się z sylwetkami naszych kręgowiczów, których otaczamy naszym wsparciem.

Zapraszamy do obejrzenia materiału.