CENTRA USŁUG SPOŁECZNYCH W KRĘGACH WSPARCIA

Innowacyjne rozwiązanie dla wszystkich jednostek organizacyjnych

Duże nadzieje na upowszechnienie kręgów wsparcia budzi realizacja przez Centra Usług Społecznych. Realizacja i upowszechnianie kręgów wsparcia przez CUS wnosi szereg unikalnych korzyści, które znacząco wzmacniają ten model wsparcia i zwiększają jego dostępność oraz skuteczność. CUS jako instytucja „jednego okienka” zapewnia profesjonalną koordynację usług społecznych, dysponuje kadrą przygotowaną do animowania i moderowania kręgów, a także pozwala na objęcie wsparciem szerszego grona osób, nie tylko tych z niepełnosprawnościami, ale także seniorów, rodzin w kryzysie czy osób samotnych. Dzięki zakorzenieniu w strukturze samorządowej i ustawowej, CUS zapewnia stabilność funkcjonowania kręgów wsparcia oraz możliwość ich rozwoju i finansowania w dłuższej perspektywie.

Realizowany przez Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL w latach 2024 -2025 projekt „Kręgi wsparcia w CUS: od koncepcji do upowszechniania” finansowany ze środków PFRON przyniósł dowody, że Centra Usług Społecznych są bardzo sprzyjającym środowiskiem instytucjonalnym do upowszechniania koncepcji kręgów wsparcia w formule usługi społecznej. W ramach projektu opracowano model takiej usługi oraz poradniki dla pracowników CUS i OPS. Rozwiązania te opracowano na podstawie „badania i działania w dwóch CUS-ach: mającym już kręgowe doświadczenia CUS-ie w Goleniowie oraz startującym „od zera” CUS-ie w Milanówku.

Projekt potwierdził, że w CUS istnieje szczególnie sprzyjająca możliwość łączenia wsparcia profesjonalnego (pracownicy socjalni, asystenci, terapeuci) z zasobami społecznymi (rodzina, sąsiedzi, wolontariusze), co jest fundamentem skutecznych kręgów wsparcia. Pozwala to na tworzenie sieci relacji, które są zarówno trwałe, jak i elastyczne. CUS, jako podmiot ustawowo zobowiązany do współpracy z lokalnymi partnerami (NGO, instytucje, wolontariat), skutecznie animuje społeczność lokalną i integruje różne środowiska wokół idei kręgów wsparcia To sprzyja budowaniu kapitału społecznego i wzmacnia solidarność sąsiedzką – ważny nośnik idei kręgowej.

Kluczowymi sojusznikami badania były Stowarzyszenie Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS i Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną PSONI – organizacje, które od lat rozwijają metodykę kręgów.

Projekt wpisuje się w szerszą rodzinę organizacji skutecznie wdrażających podejście kręgowe obejmującą lokalne Koła PSONI, organizacje pozarządowe skupiające rodziców, a także placówki specjalistyczne.

„Kręgi Wsparcia w CUS” są kolejną ścieżką rozwoju i upowszechniania idei kręgowej. Wspierana jest ona przez Stowarzyszenie CAL (www.cal.org.pl) oraz Krajowe Forum CUS (www.forumcus.pl)

Materiały edukacyjne do pobrania:
1. Model Kręgów wsparcia jako usługi społecznej realizowanej przez CUS – POBIERZ
2. Poradnik dla CUS – POBIERZ
3. Poradnik dla OPS – POBIERZ

Więcej informacji i materiałów na stronie www.cal.org.pl

CUS w kręgach wsparcia

To już był ostatni filar modelu Kręgi Wsparcia czyli współpraca z rodzinami. Szkolenie 18 czerwca dla Centrum Usług Społecznych w Milanówku przeprowadzone przez edukatorów BORIS Katarzyna Sekutowicz i Paweł Jordan. Podczas spotkania dużo dyskutowaliśmy na temat korzyści z wdrażania modelu oraz wyzwań. Usługa kręgów wsparcia wchodzi do oferty CUSu. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że kolejny…

Milanówek rozwija Kręgi Wsparcia

14 maja ponownie w Centrum Usług Społecznych w Milanówku miało miejsce spotkanie z Kręgami Wsparcia. Ruszyły już dwa procesy Planowania skoncentrowanego na osobie PSO z p. Cezarym i p. Marleną. Zespoły planistyczne w CUS pozytywnie zmotywowane. Uczenie się i jednocześnie wdrażanie to istota edukacji kręgowej. Pracowaliśmy też nad stworzeniem koalicji sojuszników. Dziękujemy za dziś i…

Konferencja prasowa nt. kręgów wsparcia z udziałem MRPiPS

W dniu 14 stycznia w Białymstoku odbyła się konferencja prasowa nt. rozwoju modelu Kręgów Wsparcia w polityce społecznej z udziałem Katarzyny Nowakowskiej – Wiceministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Macieja Żywno Wicemarszałka Senatu RP, Elizy Cybulko Wiceprezydent miasta Białystok, Prezesa Rafała Średzińskiego i członkini Zarządu Anny Aleksiejczuk ze Stowarzyszenia My dla Innych.  Model Kręgów realizowany…

Jeśli chcecie wiedzieć więcej co u nas słychać odwiedźcie nas w Aktualnościach