Wielkanoc – dla jednych to święto przynosi wiosenne odprężenie, dla innych jest powodem, aby posprzątać dom, udekorować go radosnymi kolorami i ugotować coś dobrego. Dla jeszcze innych to okazja, aby zauważyć, że już przyszła do nas wiosna.

Tradycją stały się w Bytomiu nasze świąteczne warsztaty z okazji Wielkanocy.Cóż piękniej przystroi wielkanocny stół i święconkę niż oryginalne, własnoręcznie wykonane ozdoby? Zwłaszcza wspólnie tworzone w gronie najbliższych przyjaciół, którzy są naszą drugą rodziną, z którą razem tworzymy kręgi wsparcia w Bytomiu.

Warsztaty wielkanocne dają niepowtarzalną możliwość twórczego przygotowania się do świąt Wielkiej Nocy i stworzenia dekoracji idealnej do wielkanocnego koszyczka. To wyjątkowy czas, w którym obrzędy religijne splatają się z tradycją ludową. Przez wieki powstało wiele obrzędów i zwyczajów związanych z tymi Świętami, z których wiele przetrwało do dnia dzisiejszego. Pisanki zdobiły stoły wielkanocne już od wieków. Malowane jaja mają być symbolem odradzającej się do życia przyrody, a w chrześcijaństwie dodatkowo odnoszą się do wiary w zmartwychwstanie.

Każde spotkanie członków kręgów wsparcia jest dla nas okazją do rozmów i wspólnego spędzania czasu. Dzięki takim spotkaniom uczymy się otwierać na innych ludzi, nawiązujemy bliższe relacje i uczymy się, że możemy na siebie na wzajem liczyć. A to okaże się bezcenne w chwili, gdy zabraknie naszych najbliższych opiekunów. Przy wsparciu terapeutów i naszych ekspertów uczymy się rozmawiać na różne tematy, zarówno te najbardziej przyziemne i te bardziej złożone związane z przyszłością każdego z nas. Wspólnymi siłami stworzyliśmy niezwykłe pisanki, które udekorowały nasze Wielkanocne stoły.

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

Projekt realizowany z dotacji Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy (Active Citizens Fund – National) finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Projekt jest jednym z 11 programów prowadzonych w Polsce ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego (tzw. Funduszy norweskich i Funduszy EOG) 2014-2021 i jednym z dwóch przeznaczonych na wsparcie działalności organizacji społecznych. Celem Funduszu jest wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego, aktywności obywatelskiej oraz upodmiotowienie grup zagrożonych wykluczeniem.