Uczymy się jak zarządzać swoimi finansami
Uczestnicy kręgów wsparcia w zaprzyjaźnionej „Kuźni” wzięli udział w warsztatach na temat zarządzania własnymi finansami. Były to już kolejne warsztaty o tej tematyce. Pani Żaneta z „Akademii Jaskółki” pokazała w jaki sposób można kontrolować i planować wydatki, tak aby nie brakowało pieniędzy na koniec miesiąca. Nie łatwe to wyzwanie.
Na koniec każdy otrzymał sentencję ekonomiczną oraz 5 zł, które ma pomnożyć. Była to też dobra okazja do spotkania się po długiej przerwie.
Osoby z niepełnosprawnością intelektualną są wykluczone finansowo.Powodami takiego wykluczenia są najczęściej niskie dochody, niepełnosprawność, bezrobocie czy brak zaufania do instytucji finansowych. Dzięki takim warsztatom osoby zagrożone tym rodzajem wykluczenia dowiedzą się, że umiejętne korzystanie z produktów i usług finansowych – nawet przy niewielkich dochodach – może przynieść korzyści.
Popularne ludowe powiedzenie brzmi: „Grosz do grosza i zbierze się kokosza”. Wynika z niego, że systematyczne oszczędzanie, nawet drobnych kwot, może przynieść na końcu tego procesu korzyść. Jak zaoszczędzić choćby niewielkie kwoty? Przede wszystkim istotna jest odpowiednia motywacja. Może wynikać na przykład z chęci zapewnienia minimum bezpieczeństwa finansowego w budżecie domowym.
Bez motywacji regularne oszczędzanie może się nie udać. Aby oszczędzać, musimy mieć świadomość tego, ile i na co wydajemy. Podstawową zasadą w budżecie domowym jest niewydawanie więcej, niż się zarabia. Warto analizować comiesięczne wydatki i w miarę możliwości obniżać koszty, np. związane z zakupami
lub korzystaniem z mediów – prądu, wody i gazu.
Wybierając się na większe zakupy, nie zapominajmy o okresach wyprzedaży, które w handlu zdarzają się kilka razy w roku. Planujmy zakupy na przyszłość, a nie na teraz. Dobrym pomysłem jest też korzystanie z porównywarek cen w sklepach i wybieranie tańszych produktów (ale dobrej jakości).
Gdy oszczędzamy, warto zadbać o to, aby oszczędności się pomnażały. Dla oszczędności niebezpieczna jest inflacja, czyli trwały wzrost ogólnego poziomu cen w gospodarce. Inaczej mówiąc, spadek wartości nabywczej pieniądza – pieniądze zawsze są bowiem tyle warte, ile możemy za nie kupić.
Do zapamiętania i stosowania
a) Oszczędzanie zawsze się opłaca.
b) Oszczędzać warto systematycznie i w długim terminie.
c) W banku pieniądze najlepiej czują się na koncie oszczędnościowym lub lokacie
– będąc na nich, procentują!
d) W bankach pieniądze są bezpieczne dzięki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu.
e) Inwestowanie to dobry, choć ryzykowny sposób pomnażania oszczędności.
f) Bezpieczną inwestycją są np. obligacje Skarbu Państwa.
g) Trzeba być ostrożnym przy korzystaniu z oferty firm pożyczkowych i tzw. parabanków.
h) Nie należy wierzyć firmom, które obiecują szybkie, łatwe i pewne zyski z inwestycji!
i) Warto sprawdzać, które instytucje finansowe znajdują się w rejestrze Komisji Nadzoru Finansowego – im można zaufać.
Te i wiele innych cennych wskazówek mogliśmy usłyszeć podczas warsztatów.