Marta jest bardzo ciekawa świata, otwarta na nowe wyzwania, lubi spędzać czas z rodziną, ceni sobie też towarzystwo kolegów i koleżanek. Jej wielką pasją jest ogrodnictwo i obcowanie z roślinami, chłonie ciekawostki o kwiatach, spędza czas na wysiewach warzyw oraz ich pielęgnacji. Interesuje się biegami przełajowymi, latem żegluje wraz z rodziną oraz łowi ryby.

Marta mieszka w Elblągu w przytulnym mieszkaniu w kamienicy z mamą Agnieszką, mężem mamy Zdzisławem i starszym bratem Marcinem. Czasami weekendy spędza w Malborku z tatą i babcią Elą. Babcia uczy wtedy swoją wnuczkę przepisów kuchni polskiej.

Marta i jej rodzina od wielu lat związani są ze Stowarzyszeniem PSONI Koło w Elblągu. Zarówno Marta jak i jej brat Marcin, gdy byli dziećmi korzystali z różnych zajęć w okresach wakacyjnych lub ciekawych zajęć wyrównawczych i terapeutycznych, proponowanych przez Stowarzyszenie. Marcin ukończył Szkołę Przysposabiającą do Pracy, a od trzech lat jest uczestnikiem Środowiskowego Domu Samopomocy.

W czerwcu 2023 roku Marta zakończyła edukację. Uczyła się w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy ul. Polnej, przez pewien okres mieszkała również w internacie, w którym nabyła wiele umiejętności związanych z samoobsługą i samodzielnością. Marta obecnie jest uczestniczką Środowiskowego Domu Samopomocy PSONI Koło w Elblągu.

W sierpniu 2023 roku rodzina znalazła się w dużym kryzysie. Jan starszy brat pani Marty, miał wypadek i przez pewien czas leżał w szpitalu w innym mieście. Mama, żeby mieć możliwość dojeżdżania i wspierania go, poprosiła o wsparcie Stowarzyszenia. Po naradzie zespołu planistycznego, PSONI mogło zaoferować takie formy wsparcia jak: przyjęcie Marty jako klubowicza ŚDS oraz zapewnić transport na i z placówki. Był to okres urlopowy i Warsztat Terapii Zajęciowej był zamknięty więc Marta interwencyjnie została klubowiczem otwartego po urlopie Środowiskowego Domu Samopomocy. Gdy oboje rodzeństwo uczęszczali na treningi do placówki, mama mogła swobodnie jeździć do szpitala do starszego syna. Sytuacja rodziny stała się jeszcze trudniejsza gdy w drugiej połowie sierpnia Jan zmarł. Siostra bardzo była związana z bratem, potrzebowała wsparcia w jednym z najtrudniejszych momentów w jej życiu. Stowarzyszenie udzieliło pomocy całej rodzinie. Marta miała wsparcie terapeutów podczas pogrzebu brata, zespół przepracował z nią okres żałoby. Uczestniczka w tym czasie otrzymała też dużą pomoc od swoich kolegów i koleżanek. W tym trudnym dla niej czasie nawiązała i zbudowała wiele relacji z pozostałymi uczestnikami ŚDS. Czas uczestniczenia  Marty w treningach ŚDS dał jej poczucie bezpieczeństwa, pozwolił rozwijać relacje społeczne oraz pasje i zainteresowania. Marta nie miała potrzeby ani gotowości pójścia do Warsztatu Terapii Zajęciowej więc została w Środowiskowym Domu Samopomocy.

W jej życiu zaszło wiele zmian, chciała rozwijać swoje hobby, chciała mieć przyjaciół. Placówka była miejscem, które mogło zapewnić rozwój jej potencjału i powoli niwelować zachowania negatywne, trudne emocje, które też miała. Jej celem było być lubianą i dobrze postrzeganą przez innych, mieć przyjaciół. Był to dla niej czas pracy nad sobą, nauczyła się dzielić z innymi, szanować cudzą własność i ponosić konsekwencje swoich decyzji.
W domu z rodzicami odbyło się spotkanie terapeutów mające na celu zaplanowanie działań dążących do zmiany na lepsze.

Koło relacji Marty

Mama szukała rozwiązania jak spędzać więcej czasu tylko z córką, która potrzebuje częstszego kontaktu, wparcia w rozwijaniu swoich pasji i zainteresowań. Brat Marty Marcin bierze udział w zajęciach popołudniowych i wtedy mama może pobyć z Martą. Mama również chciała przetestować różne formy dojazdu do i z placówki – czasami rodzeństwo dojeżdżało razem, czasami osobno, czasami to mama doprowadzała czy odprowadzała jedno z nich. Wszystkim zależało na tym, by rodzeństwo było traktowane bardzo podmiotowo i indywidualnie, żeby każde z nich mogło rozwijać swoją samodzielność we własnym tempie i mieć przestrzeń zarówno do spędzania czasu razem jak i osobno.

Krąg Marty

Marta w ŚDS rozwija swoje pasje i zainteresowania przede wszystkim ogrodnicze. Ważne są dla niej ciekawe zajęcia, nauka umiejętności ogrodniczych, bierze udział w konkursach plastycznych, przeglądach teatralnych, spędza czas z przyjaciółmi i podejmuje nowe wyzwania.

Pracownikiem kluczowym pani Marty jest jej terapeuta prowadzący z ŚDS p. Katarzyna Komar.

#jestemwkregach #ŚDSwkregach

Przyszłość zaczyna się dziś!

PSONI KOŁO ELBLĄG