Cześć, nazywam się Julia i mam 19 lat. Na co dzień jestem uczennicą Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego PSONI Koło w Elblągu. Jak każda kobieta w wolnym czasie uwielbiam zakupy, na które jeżdżę z mamą.  W wolnym czasie lubię słuchać książek np. Mikołajka oraz oglądać seriale np. Friends, Star Trek oraz One Piece. Lubię jak w moim życiu dużo się dzieje – jest akcja i dużo śmiechu! Ostatnio odkryłam nowe zainteresowanie – gry planszowe.

Z perspektywy rodzica –  pani Ilona mama Julki

Podczas każdego spotkania pani Alicja chciała poznać naszą codzienność z Julką, jej sposób zagospodarowania wolnego czasu, to jak spędziliśmy wakacje. Poznać jej otoczenie, rodzinę, przyjaciół, relacje w tych środowiskach, problemy, sukcesy, porażki, wszystko, na co składa się Julki codzienność. Ważne są przy tym emocje, odczucia, ustalenie kręgów właśnie, w jakich Julka na co dzień się porusza.

Fakt, że siedziała przy tym z notatnikiem w ręku i notowała każde słowo, oznacza, że są to istotne informacje – i wspaniałe jest to, że wszystko co ważne znalazło się później na Julki plakacie, który na bazie tego co pani Alicja wiedziała ode mnie mogła z Julą przygotować.

Potrzeba wsparcia nas rodziców i dzieci jest bezdyskusyjna. Każdy z nas, w jakimś obszarze, na jakimś poziomie i w jakiejś formie, tego wsparcia potrzebuje. To, co podoba mi się w tym podejściu, to rozpoczęcie pracy z rodzicem od tego, żeby te potrzeby zdefiniować. Żeby to „jakoś” nazwać i ukierunkować to wsparcie właśnie tam. Myślę, że często nawet my rodzice, definiujemy je na nowo podczas takich rozmów.

Z perspektywy nauczyciela – p. Alicji Drawert

Najpierw był stres towarzyszący zmianie, a później wszystko wyszło tak naturalnie i spokojnie, że w sumie trochę w to nie wierzyłam…

Krąg wsparcia Julii

Do tworzenia Profilu została zaproszona Pani Ilona mama uczennicy. Podczas spotkań, które odbywały się w placówce wspólnie zagłębiałyśmy się w każde z “sześciu F”, które miałyśmy opracować. Dzięki pogłębionej rozmowie z p. Iloną mogłam jeszcze lepiej poznać rodzinę i codzienność Julii. Bardzo mi zależało aby Pani Ilona czuła się swobodnie podczas spotkań. W trakcie rozmów powstały podstawy profilu Julii, w oparciu o które później mogłam wraz z Nią stworzyć Jej plakat profilowy. Dzięki profilowi tworzy nam się unikatowy obraz Julii, który odkrywa nam jej zasoby i jeszcze bardziej otwiera ją na nowe przeżycia i działania.

PSONI Koło w Elblągu