Ostróda podsumowała działania w ramach projektu “Bezpieczna Przyszłość osób z NI – testowanie modelu”. W seminarium udział wzięli przedstawiciele władz PSONI Ostróda, specjaliści ds. kręgów wsparcia oraz uczestnicy kręgów.

O roli jaką odegrały Kręgi wsparcia – opowiedziała Justyna, wokół której udało się stworzyć krąg życzliwych ludzi i sojuszników, dzięki którym Justyna może żyć samodzielnie na miarę swoich potrzeb. Pani Justyna powiedziała o poczuciu bezpieczeństwa jakie dają kręgi.

Mieczysław Kowalczyk – Przewodniczący Koła PSONI w Ostródzie przedstawił jak postrzegane są osoby z niepełnosprawnością, o tym, że inność nadal budzi w nas lęk, brak zaufania, brak wiedzy jak możemy wspierać takie osoby w naszym lokalnym społeczeństwie. To najbliższe otoczenie daje nam poczucie spokoju, bezpieczeństwa i szczęścia – również osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Projekt pokazuje problemy wielu osób z NI, brak akceptacji i zrozumienia. Wszyscy liczymy, iż dzięki takim inicjatywom uda się zyskać tą akceptację w lokalnej społeczności.

W seminarium udział wziął również Starosta Powiatu OStródzkiego – Andrzej Wiczkowski, który podkreślił innowacyjność projektu “Bezpieczna Przyszłość osób z NI”. Podkreślił jak ważne w życiu każdego człowieka jest poczucie bezpieczeństwa i krąg życzliwych ludzi na których można polegać.

Aneta Lis – specjalistka ds. rodzin i Dorot Bugaj – specjalistka ds. kręgów wsparcia w projekcie, relacjonowały jak specjalistom udało się stworzyć 12 portretów osób z niepełnosprawnością intelektualną (ich mocne strony, zainteresowania, marzenia) wokół których powstały kręgi wsparcia.

Zapraszamy na relację przygotowaną przez TV Mazury

Źródło: https://www.telewizjamazury.pl/

#jestemwkregach