Seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną to temat, który nadal budzi wiele wątpliwości. Opiekunowie i rodzice często nie wiedzą, jak radzić sobie z dojrzewaniem płciowym dziecka, z jego potrzebami seksualnymi, z zachowaniami, które zwracają uwagę otoczenia.

Dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną mają w tej kwestii dużo trudniej. Rodzice koncentrują się na tym, co konieczne: rehabilitacji, zapewnieniu bezpieczeństwa, walce o byt. Kwestie seksualności często schodzą na najdalszy plan.

Opiekunowie i bliscy osób z niepełnosprawnością intelektualną powinni pogłębiać swoją wiedzę o seksualności także dlatego, by wiedzieć, jakie zachowania u nich są normą, a jakie powinny zaniepokoić.

Wokół tego tematu krąży wiele mitów, które wprowadzają zamęt i szkodzą. Jedyną metodą walki z nimi jest rzetelna edukacja.

Rozpoczęliśmy cykl spotkań edukacyjnych z naszymi kręgami wsparcia dot. seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną. Nasi eksperci i seksuolog spotykają się z osobami z NI oraz z ich rodzinami. Rozmawiamy o tym co ważne. Za nami już szkolenia w Ostródzie, Nidzicy i Suwałkach, kolejne miasta już w krótce.

Trudny temat, ale jak bardzo potrzebny. Prawda?

image
image
image
image
image
image
image
image
image