Piotr ma 33 lata. Jest uczestnikiem WTZ PSONI w Tarnowie, gdzie został przyjęty po ukończeniu szkoły Przysposabiającej do Pracy SOSW w Tarnowie. Z zajęć korzysta 5 dni w tygodniu. Lubi uczęszczać na zajęcia, ma przyjaciół i uczy się nowych umiejętności. Porozumiewa się za pomocą słów, ale też gestów i mimiki.

Jego pasją jest muzyka i śpiew. Ma swoje ulubione zespoły. Jeśli tylko ma możliwość słucha muzyki oraz chodzi na koncerty, wyszukuje też informacje i ciekawostki o swoich ulubionych zespołach w internecie. Prowadzi też swoją „firmę”, ma zatrudnionych pracowników (kolegów z WTZ). Piotr lubi sport: tenis stołowy, gokardy, bieganie, jazdę rowerem a w ostatnim czasie chętnie spędza czas z przyjaciółmi na kręglach.

Ważnymi osobami w jego życiu są rodzice, z którymi mieszka w Tarnowie. W weekendy lubi wyjeżdżać do brata Bartka mieszkającego w Rzeszowie, gdzie chętnie spędza czas z bratanicą Jagodą.
Z rodzicami chodzi na spacery, koncerty, do kina i teatru. Z przyjaciółmi rozmawia przez Messenger, pisze wiadomości. Z tatą jeździ na działkę i pomaga mu kosić trawę, ciąć i układać drewno, porządkować ogród.

Życie Piotra było i jest bardzo uporządkowane i aktywne. Rodzice mocno zaangażowani zawodowo i społecznie w prace w PSONI zapewniają mu szereg możliwości bycia aktywnym. Uczestniczy w różnych spotkaniach, wyjazdach, wyjściach. Ma wokół siebie rodzinę.
Spotkania i działania Kręgów Wsparcia zmotywowały rodzinę do myślenia o przyszłości Piotra i zabezpieczenia na wypadek odejścia rodziców. Podjęte zostały rozmowy na temat uregulowań sytuacji prawno-finansowej Piotra. Rodzice widzą potrzebę uporządkowania spraw, które zależą od nich.

 

W trakcie rozmów okazało się, ze Piotr coraz bardziej jest zależny od obecności rodziców. Mimo, że mówi o przyszłości i samodzielnym życiu to zaczął źle reagować w sytuacjach, gdy ma wyjść gdzieś bez rodziców lub gdy mama nie nocuje w domu. Działaniem w ramach kręgów wsparcia było umożliwienie Piotrowi włączenie do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2022. Od lutego 2022 r. Piotr ma wsparcie asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością. Wyjścia bez rodziców i możliwość podejmowania decyzji o spędzaniu czasu pomogło mu poczuć się bardziej niezależnym. Zaprzyjaźnił się z koleżanką z WTZ Edytą i wraz z innymi kolegami przy wsparciu asystentów spotykają się często na kręglach, wychodzą na koncerty, do teatru i kina, już bez rodziców. Chętnie planuje swój czas wolny.

Wokół Piotra jest tworzony kręg wsparcia czyli: przyjaciółka Edyta, brat Bartek z rodziną, kuzyn Łukasz z rodziną, pracownicy WTZ, asystent osobisty Janina, koledzy z WTZ i mieszkań wspieranych.

Przyszłość zaczyna się dziś!

#jestemwkregach