Dominika, ma 37 lat i mieszka w Zgierzu razem ze swoimi rodzicami.  Jest uczestniczką Środowiskowego Domu Samopomocy, a dodatkowo pracuje w kawiarni Cafe&Bistro „U Tkaczy” (to jeden z sojuszników naszego przedsięwzięcia). Praca ta sprawia jej wiele satysfakcji i radości. Jak sama twierdzi dzięki niej może się rozwijać. Jest osobą bardzo skromną i spokojną. Ale lubi podróżować, zwiedzać i odkrywać nowe miejsca. To właśnie Dominika planuje bardzo skrupulatnie każdy wyjazd dla siebie i rodziny. A w wolnych chwilach lubi też malować i tworzyć prace plastyczne.

Dominika pochodzi z katolickiej rodziny, wiara jest dla niej bardzo ważna, ma swoje zasady, których się wiernie trzyma i one wyznaczają jej również zasady życia. Bardzo duże znaczenie w życiu Dominiki odgrywa praca, gdzie podejmuje się wyzwań i na co dzień pokonuje swoje trudności. Wspierana przez asystentkę Renatę, Dominika nie ma już oporów przed kontaktem z klientem kawiarni i jego obsługą, nawet tych znanych z pierwszych stron gazet lub telewizji.

Dzięki udziałowi w Kręgach Wsparcia otworzyła się, jest bardziej śmiała, zaczęła przejawiać inicjatywę, chętniej organizuje sobie czas poza pracą i poza domem. Dzięki współpracy z Ośrodkiem Kultury i naszych zorganizowanych wyjść kręgowych, Dominika jest w stanie wybrać się do MOK -u samodzielnie z koleżanką i uczestniczyć w wydarzeniu kulturalnym, co jeszcze kilka miesięcy temu nie było możliwe z jej strony. Potrafi samodzielnie wyszukać wydarzenie w Internecie, zakupić bilety, dotrzeć samodzielnie na miejsce. To ogromny skok w rozwoju jej samodzielności. Działania podjęte przez specjalistów spowodowały, że Dominika coraz chętniej podejmuje inicjatywę, dba o podtrzymywanie kontaktu z Moniką, koleżanką z poprzedniej pracy. Dominika przede wszystkim otworzyła się na kontakty międzyludzkie, chętniej wychodzi z domu. Teraz zdecydowanie bardziej jest aktywna, chętnie podejmuje się nowych wyzwań.

Dominika dotychczas odczuwała bardzo duży stres przed samodzielnymi zakupami, unikała wszelkich samodzielnych aktywności poza domem, kontakt z ekspedientką, moment płacenia i wydawania reszty, paraliżował ją. Dzięki pracy specjalistów, licznym rozmowom z rodzicami, postawa całej rodziny zmieniła się. Rodzice dają obecnie Dominice więcej swobody, większe pole do decydowania i nawet popełniania przy tym błędów. Współpraca również z asystentką dała oczekiwane rezultaty. Dominika wielokrotnie razem z koleżanką dokonuje planowych zakupów w ramach wykonywanej pracy, co ogromnie cieszy rodziców, a wcześniej „było nie do pomyślenia”. Teraz to Dominika zgłasza w domu chęć wyjścia na zakupy. Jest to dużo odciążenie rodziców i trening kompetencji społecznych.

Ważną osobą w życiu Dominiki jest asystentka Renata. Na co dzień Renata wspiera Dominikę w wypełnianiu jej obowiązków zawodowych, jest wsparciem emocjonalnym, pomaga przezwyciężać trudności związane z obsługą klientów w kawiarni, motywuje do dokonywania samodzielnych zakupów w ramach pracy, ale również wspiera w różnych aspektach życia prywatnego Dominiki. Dopinguje do większej aktywności w życiu kulturalno-społecznym, podpowiada w zakupach odzieżowych, jest powierniczką wielu spraw.

Rodzice Dominiki bardzo docenili spotkania w ramach Akademii Rodzica, byli bardzo aktywni podczas zajęć z psychoterapeutką. Sami mówią, że spotkania te bardzo dużo im uświadomiły i dały do myślenia. Ciągle poszukują najlepszych rozwiązań na zabezpieczenie przyszłości Dominiki. Wspierają Dominikę w realizacji zamierzonych celów, motywują do działania, włączają Dominikę w wykonywanie czynności, które dotychczas odbywały się poza nią np. dokonywanie opłat, wypłacanie pieniędzy z banku, załatwianie spraw urzędowych. Rodzice pracują nad zwiększaniem samodzielności Dominiki, pozwalają decydować, dają więcej przestrzeni. Czują też większą gotowość na wprowadzanie zmian i podejmowanie kolejnych kroków ku bezpiecznej przyszłości ich córki. Przede wszystkim sami otwierają się na ludzi. Rodzice prowadzą rozmowy z siostrzeńcem na temat przyszłości Dominiki, nakreślają jakiego wsparcia będzie potrzebowała. Wspólnie pracujemy z Dominiką, aby przemogła swoją nieśmiałość i nawiązała bliższe relacje z kuzynem. Według rodziny jest to osoba, która mogłaby trzymać pieczę w przyszłości nad finansami Dominiki, wspierać ją w sprawach urzędowych i dbać o rachunki. Plan na przyszłość zrobiony, teraz wdrażamy go w życie.

#jestemwkregach

image
image
image