Każdy człowiek ma prawo wyboru ścieżki zawodowej. Tego prawa nie mogą być pozbawione osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Polskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie od lat współpracuje z różnymi jednostkami samorządowymi oraz prywatnym sektorem w celu wypracowania wspólnych rozwiązań.

W ciągu ostatnich lat zatrudnienie Osób Niepełnosprawnych systematycznie wzrastało. Liczba pracujących osób z niepełnosprawnościami wzrasta zarówno na chronionym, jak i na otwartym rynku pracy.

Również osoby z Jarosławskich Kręgów Wsparcia podjęły pracę na otwartym rynku pracy. Grzegorz z PSONI Jarosław dziś wraz z kolegami są pierwszy dzień w nowej pracy.

Zatrudnienie osób z niepełnosprawnością na otwartym rynku pracy wspierane jest poprzez refundację wynagrodzeń (dopłata z PFRON do pensji zatrudnionej Osoby Niepełnosprawnej), dotacje dla pracodawców na utworzenie lub wyposażenie stanowiska pracy dla Osoby Niepełnosprawnej (wypłacane ze środków PFRON za pośrednictwem Powiatowych Urzędów Pracy) oraz refundacja składek na ubezpieczenie społeczne Osób Niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą i niepełnosprawnych rolników.

Zatrudnienie osób z niepełnosprawnością na chronionym rynku pracy wspierane jest poprzez dofinansowywanie tworzenia i późniejszej działalności Zakładów Aktywności Zawodowej (ze środków PFRON może być sfinansowane do 65% kosztów utworzenia i do 90% kosztów działalności ZAZ) oraz wspieranie działalności Zakładów Pracy Chronionej (refundacja wynagrodzeń zatrudnionych Osób Niepełnosprawnych, możliwość uzyskania ulg we wpłatach na PFRON przez podmioty kupujące produkty lub usługi od ZPChR).
Według badań Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, dofinansowanie do wynagrodzeń zatrudnionych osób z niepełnosprawnością jest najefektywniejszą formą wspierania zatrudnienia takich osób.