Kręgi wsparcia na kwarantannie
Rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa i wprowadzone w związku z tym obostrzenia dotykają także nasze kręgi wsparcia. WTZ, ŚDS i inne ośrodki zamknięte. Placówki opiekuńcze podejmują działania mające na celu wsparcie osób z niepełnosprawnościami.
Kręgi wsparcia to też odpowiedź na obecną epidemię. Model środowiskowego wsparcia doskonale sprawdza się w dobie, kiedy wszyscy zostaliśmy zamknięci w swoich domach. Teraz jak nigdy wcześniej rozmowa, dobre słowo i zrobienie zakupów są bezcenne. W tych obszarach kręgi wsparcia działają. Specjaliści ds. kręgów pozostają w stałym kontakcie ze wszystkimi koalicjantami. Wszyscy wymieniają się pomysłami na wspólne spędzanie czasu.
Wzajemne wsparcie w walce z koronawirusem
Wszyscy, jeśli tylko mają dostęp do sprzętu regularne biorą udział w spotkaniach – videorozmowach, które organizują specjaliści ds. kręgów wsparcia, aby razem rozwiązywać krzyżówki, rebusy lub kalambury. Dla tych, którzy gorzej radzą sobie w zamknięciu zorganizowana została pomoc psychologiczna i wsparcie organizacyjne w postaci organizacji zakupów, dostarczania posiłków lub produktów przez najbliższe otoczenie. Aby lepiej znieść nowe warunki specjaliści zaplanowali tygodniowy plan zajęć, dzięki czemu wszyscy mają usystematyzowany plan działania i nikt nie narzeka na nudę. Razem gotujemy lub uczymy się gotować a dzięki prostym przepisom zebranym w książkę kucharską przygotowaną przez specjalistów, gotowanie stało się dla wielu ogromną frajdą.
Osoby z niepełnosprawnością intelektualną otrzymały płyny dezynfekujące oraz maseczki. Część naszych uczestników dostała lub dostanie materiały potrzebne do prac manualnych, do wykonania produktów promocyjnych, z których powstaną m. in. torby z logo kręgów oraz drewniane podstawki pod telefony. Dzielimy prace manualne wg chęci i możliwości – niektórzy malują, inni szlifują a inni szyją. W ten sposób osoby z niepełnosprawnością w okresie kwarantanny, kiedy ich ośrodki są zamknięte mają możliwość rozwoju swoich umiejętności, zrobienia czegoś namacalnego a przede wszystkim kreatywnie wykorzystują czas wolny.
Wszyscy, którzy mają zdolności manualne szyją maseczki. Część z nas opracowała patent jak umieścić logo kręgów wsparcia na maseczkach. W ten sposób kampania edukacyjna nadal twa, pomimo kwarantanny.
Część z nas nagrywa filmiki, które są formą pamiętnika z okresu kwarantanny, możemy się dzielić swoimi emocjami i pomysłami na spędzenie czasu w domu. To będzie miła pamiątka jak minie okres kwarantanny i będziemy mogli wszyscy razem spotkać się wspominać ten czas.
#zostańWdomu #jestemwkregach