Daniel ma 35 lat, mieszka z mamą, siostrą i jej rodziną w domu jednorodzinnym. Pracuje w Zakładzie Aktywności Zawodowej PSONI Koło w Jarosławiu od 01.10.2018 roku, w dziale produkcji podpałki ekologicznej K-Lumet. Jest również włączany w wykonywanie czynności biurowych – Jest to praca, w której chciałbym się rozwijać – mówi Daniel

Daniel jest osobą spokojną, nieśmiałą, otwartą na nowe kontakty, świadomą swoich ograniczeń. Interesuje się informatyką. Uczy się programowania, tworzy proste strony internetowe.

Objęcie Daniela działaniami Kręgów Wsparcia i planowanie skoncentrowane na osobie zostało zainicjowane w ZAZ i prowadzone jest przez pracowniczkę Panią Elę.  Rozpoczęty proces pokazał Danielowi inną perspektywę życia o której dotychczas nawet nie myślał. Uświadomił sobie, że może decydować o sobie, a dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i wsparciu ma szansę na samodzielne zamieszkanie. Jak sam mówi „….dzięki działaniom kręgowym spojrzałem inaczej na moje możliwości, zacząłem tworzyć wizję swojej przyszłości w sposób uporządkowany i zorganizowany….. Wiem do czego zmierzam i jakie kroki muszę podjąć aby zrealizować wyznaczone cele. Moja przyszłość przestała być przerażająca ”

Zrozumiał, że do realizacji celów potrzebny mu jest krąg życzliwych ludzi, którzy pokażą mu nowe możliwości, sposoby działania i współpracy.

We wszystkich działaniach motywowany jest  przez przyjaciółkę Magdę, z którą dzieli się  swoimi radościami, rozterkami, sukcesami i planami. Inną kluczową osobą, która diametralnie zmieniła postrzegania siebie jest indywidualny asystent Pan Dawid jak mówi Daniel: „najważniejsze co wyniosłem z tego programu przez ten rok, to to, że wiele barier nie do pokonania, które napotykałem w swoim życiu i nie tylko tych architektonicznych jest w mojej głowie. Nagle ktoś mi pokazał, że taki problem to żaden problem i że można inaczej, nie uwierzyłaby Pani, gdzie można wózkiem się dostać, jeśli tylko ma się choć odrobinę woli ku temu, aby to zrobić, zamiast mówić, że się nie da, byłem z Panem Dawidem w wielu miejscach, w różnych lokalach i to nie tylko w Jarosławiu, pokonywaliśmy, różne schody, nawet w bloku….. czy w podziemiach bez windy” …. dzięki tej asystencji wreszcie mam co wspominać, liczne zdjęcia, które zrobiłem, przypominają mi o tym, posmakowałem innego życia, takiego prawdziwego normalnego życia i muszę przyznać, że bardzo mi ono przypadło do gustu”.

W zmianę sposobu myślenia Daniela włączyła się również rehabilitantka z zakładu, która wyszukała fundację dla osób poruszających się na wózku. Kontakt Daniela z fundacją otworzył przed nim nowe możliwości. Tutaj zainspirowano go do zmiany wózka dostosowanego do indywidualnych potrzeb, zaproponowano naukę właściwego poruszania się i pokonywania bez lęków różnych przeszkód. Zwiększa to Jego samodzielność i  niezależność. Daniel zawsze może liczyć na wsparcie pracowników i współpracowników z zakładu pracy. Starają się wykorzystywać jego potencjał i możliwości organizując prace biurowe i obsługę programów komputerowych.

Dzięki podejmowanym działaniom Daniel staje się bardziej otwarty i uwierzył, że może wpływać na zmianę swojego życia.

 „Jestem na etapie usamodzielniania się i jednym z moich teraz największych marzeń i dążeń, jest móc kiedyś przeprowadzić się do waszego pięknego miasta, jakim jest Jarosław”.

Po 1,5 roku działań kręgowych pytany co przed nim mówi:

„ w miarę możliwości chciałbym odciążyć rodzinę i uświadomić im swoje potrzeby”

„Dostrzegam też potrzebę poznania nowych osób, zwłaszcza z własnej okolicy, z którymi mógłbym spędzać czas po pracy”

KOŁO RELACJI DANIELA

image
image
image
image
image