W Biskupcu wyróżniono miejsca przyjazne osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Powstał też specjalny klip.

22 października w restauracji „Stara Kaflarnia” zorganizowano spotkanie podsumowujące dotychczasową realizację działań tworzących wokół osób niepełnosprawnych intelektualnie życzliwego otoczenia osób prywatnych, instytucji, przedsiębiorstw czy miejsc. Do tej pory odbywały się już m.in. spotkania przy kawie integrujące mieszkańców z osobami niepełnosprawnymi. Podobną formę miało wtorkowe spotkanie, ale tym razem było także okazją do premiery spotu zachęcającego do włączania się w kręgi wsparcia i wręczenia znaków wyróżniających szczególnie przyjazne miejsca.

Głównymi aktorami w filmiku promującym kręgi wsparcia są osoby z niepełnosprawnością intelektualną z terenu gminy. Nie była to dla nich pierwsza styczność z kamerą, występowali już wcześniej w indywidualnych nagraniach mówiących o ich życiu i marzeniach, które były zaproszeniem do tworzenia kręgów wsparcia. Spot premierowo zaprezentowany 22 października przedstawia codzienne sytuacje, w których niepełnosprawni spotykają się z prostą, ludzką życzliwością. Niewielkie kroki ze strony sąsiadów, sprzedawców, urzędników oraz ich uśmiech sprawiają, że niepełnosprawnym łatwiej jest żyć. Warto dodać, że lektorem w spocie jest Krystyna Czubówna, która zgodziła się nieodpłatnie w nim w ten sposób wystąpić. Klip będzie m.in. rozpowszechniany w internecie, będzie także emitowany przed filmami wyświetlanymi w Biskupieckim Domu Kultury.

Na spotkaniu wręczono także wyróżnienia instytucjom i miejscom, które włączyły się w ideę budowania kręgów wsparcia. Odebrali je przedstawiciele: Urzędu Miejskiego w Biskupcu, Starostwa Powiatowego w Olsztynie, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Biskupcu i działającego przy nim Klubu Integracji Społecznej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie, biskupieckiej filii Urzędu Pracy Powiatu Olsztyńskiego, Centrum Kultury, Turystyki i Sportu w Biskupcu, miejskiej biblioteki, piekarni „Cymes” – Adam Olow, sklepu „Warzywniak na Ryneczku” – Krystian Morawski, studia fryzjersko-kosmetycznego „Adamowicz i uczniowie” – Ewa Adamowicz i restauracji „Stara Kaflarnia”.

Spotkanie było zorganizowane w ramach akcji „Bezpieczna Przyszłość – Kręgi Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną”. W Biskupcu realizuje je lokalne koło Polskiego Stowarzyszania na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

źródło: Biskupiec

image
image
image
image
image
image
image