Ufff wreszcie możemy odetchnąć i znaleźć chwilę na podzielenie się z wami nowościami. Ostatni czas w Gdańskich Kręgach Wsparcia był bardzo intensywny. Tyle się u nas wydarzyło.

Odbyło się pierwsze laboratorium lokalne ale było to dla nas tak nowe doświadczenie, że z emocji zapomnieliśmy zrobić zdjęcie! Dobrze, że wszystko zostało nagrane. Pytania zadawane przy dyktafonie sprawiły, że czuliśmy się jak celebryci udzielający wywiadu.

Niedługo później nasze specjalistki zostały zaproszone na spotkanie z fantastycznymi działaczami społecznymi. Pan Andrzej Stawicki ze swoją ekipą potrafią zarazić pozytywną energią. Chyba nic nie napędza do działania tak jak radość, którą animatorzy czerpią z pracy w społeczności lokalnej. Efektem spotkania był spontaniczny gościnny wykład na Uniwersytecie Gdańskim. Idea kręgów wsparcia powoli zyskuje na popularności również wśród studentów.

Nasza Koalicja zaczęła się rozrastać. Nowe organizacje chcą podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz włączyć w proces budowania kręgów. Bardzo nas to cieszy kiedy poznajemy nowe inspirujące osoby działające na rzecz  mieszkańców Gdańska.

W międzyczasie wśród nas pojawiło się bardzo ważne pytanie: Czy osoby z niepełnosprawnością mogą mieszkać samodzielnie? Odpowiedź jest prosta: Oczywiście, że tak! Jednak samodzielnie zamieszkanie wiąże się też z wieloma trudnościami. Na szczęście w Gdańsku powstaje coraz więcej form mieszkalnictwa dla osób z niepełnosprawnością. Specjalistki Kręgów niestety nie są specjalistkami z zakresu samodzielnego mieszkania. Wszystkie te zagadnienia najlepiej są znane Pani Danucie Wójcickiej prowadzącej Zespół Mieszkań Społecznych przy PSONI Koło w Gdańsku. W spotkaniu z Panią Danusią mogliśmy wziąć udział wszyscy uczestnicy projektu, rodzice a nawet specjalistki. To nie lada sztuka wytłumaczyć czym się różni mieszkanie treningowe od wspomaganego. Jak wygląda codzienne życie w mieszkaniu chronionym i właściwie jakie zadania ma asystent w mieszkalnictwie.

Dziękujemy wszystkim za otwartość i życzliwość. Ruszamy do dalszej pracy! Przed nami ważne zadanie: kampania edukacyjna.

Pamiętajcie każdy z was może do nas do łączyć i tak jak każdy z nas powiedzieć #jestemwkregach

Gdańskie Kręgi Wsparcia

image
image
image
image
image