Lubimy nasze spotkania kulinarne Kręgów Wsparcia. Głównym punktem programu jest wspólne gotowanie oraz uczta z przygotowanych potraw w przytulnej jadalni naszego ośrodka. Pomysł kulinarnych spotkań zrodził się ze wspólnej pasji do gotowania i potrzeby spotkań w ciepłej, przyjacielskiej atmosferze. W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie bytomskich kręgowiczów przy pysznej pizzy.

Przygotowywanie jedzenia to podstawowa umiejętność życiowa, to ważne by czuć się na tyle komfortowo w kuchni, aby móc wciągnąć kilka składników do prostego posiłku. Gotowanie jest powodem do dumy dla wielu z nas, każdy z nas może w ten sposób zadbać o siebie, nakarmić przyjaciela, czy rodzeństwo.

Gotowanie pomaga także w kształtowaniu wielu umiejętności, które przydadzą się w życiu. Wiąże się przecież z takimi aktywnościami jak: czytanie, rozwój słownictwa, odmierzanie, liczenie, obliczenie proporcji, samokontrola, planowanie kolejności kroków, skupianie uwagi oraz szeregiem ćwiczeń motorycznych. Kuchnia jest jak mini laboratorium naukowe. Uczestnicy warsztatów mogą obserwować jak materiały zmieniają kolor, teksturę i formę, mogą przewidywać i obserwować co się stanie, jeśli użyjesz zbyt dużej / małej ilości proszku do pieczenia, czy temperatury. Postępowanie według przepisu od początku do końca pomaga rozwinąć umiejętności planowania i kończenia projektów.

Wszystkie te umiejętności będą nieocenione w chwili gdy zabraknie rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Świetna nauka, zabawa i przyjemność.

image
image
image
image

Projekt realizowany z dotacji Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy (Active Citizens Fund – National) finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Projekt jest jednym z 11 programów prowadzonych w Polsce ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego (tzw. Funduszy norweskich i Funduszy EOG) 2014-2021 i jednym z dwóch przeznaczonych na wsparcie działalności organizacji społecznych. Celem Funduszu jest wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego, aktywności obywatelskiej oraz upodmiotowienie grup zagrożonych wykluczeniem.