Kręgi wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną będzie tworzyć Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Suwałkach

Chodzi o zaangażowanie w pomoc osób z otoczenia niepełnosprawnych z gminy Suwałki. Bywa bowiem, że osoba niepełnosprawna, chociażby po śmierci rodziców zostaje sama. Wówczas zamiast pozostać w dotychczasowym miejscu, trafia do ośrodków, ale wcale tak nie musi być. Wystarczy, że będzie miała odpowiednie wsparcie w przyjaciołach, znajomych, sąsiadach i instytucjach.

W tym celu w Urzędzie Gminy zainaugurowano dziś projekt tworzenia takich kręgów – mówi Krzysztof Jurewicz, przewodniczący Zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną z siedzibą w podsuwalskim Brodzie, gdzie znajduje się Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy.

Jak wyjaśnia Adam Zawisny, specjalista do spraw testowania modelów kręgów, wszystko zaczyna się od określenia potrzeb niepełnosprawnego i nawiązania relacji z jego sąsiadami i najbliższym otoczeniem. Zaznacza jednak, że chodzi o małe, drobne rzeczy. – Czasami wystarczy, aby raz w tygodniu pójść razem na zakupy – dodaje.

Dodajmy, że gmina Suwałki od lat angażuje się w pomoc niepełnosprawnym intelektualnie. W podsuwalskim Brodzie działa wspomniany Ośrodek Rechabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy.

W Białej Wodzie funkcjonuje Środowiskowy Dom Samopomocy. Na początku instytucje otoczyły opieką niepełnosprawne dzieci i młodzież. Z upływem czasu nasi uczestnicy dorośli i pojawiały się nowe potrzeby. – Uczestnicy dorośli i trzeba o nich zadbać – mówi Zbigniew Mackiewicz, wójt gminy.

Zapraszamy do obejrzenia reportażu Radio5 z tego spotkania.