Katarzyna ma 29 lat, mieszka w Zgierzu, jest uczestniczką Środowiskowego Domu Samopomocy przy PSONI Koło w Zgierzu. Jest aktywna zawodowo – pracuje w Caffe&Bistro U TKACZY, prowadzonego przez Stowarzyszenie. Wokół kawiarni koncentruje się jej życie. Tam ma bliską koleżankę, z którą pracują na takim samym stanowisku jako pomoc kuchni oraz kelnerki. W wypełnianiu obowiązków zawodowych Katarzynę wspiera asystentka, pani Renata. Proces planowania skoncentrowanego na osobie i wspierania tworzenia kręgu wsparcia prowadziła Pani Alicja z PSONI Zgierz.

Kasia na początku naszej pracy przy tworzeniu kręgów mieszkała razem z mamą w wynajmowanym mieszkaniu. W trakcie naszej współpracy mama ciężko zachorowała i zmarła. Katarzyna od tego czasu mieszka samodzielnie, wspierana przez siostry. Z Katarzyną pracowaliśmy przede wszystkim nad jej asertywnością, umiejętnością mówienia o swoich potrzebach oraz podejmowaniem samodzielnych decyzji, ponieważ mama mimo iż deklarowała, że Kasia dużo potrafi i jest bardzo samodzielna, często wypowiadała się w jej imieniu, często swoje obawy lub zastrzeżenia przedstawiała jako Kasi. Praca nad tymi umiejętnościami okazała się być bardzo przydatna, ponieważ sytuacja bardzo szybko zmusiła Kasię do polegania na własnych decyzjach i osądach.

W czasie, kiedy budowaliśmy kręgi, Katarzyna przeżyła również duże rozczarowanie miłosne, które odczuła dosyć boleśnie. Na szczęście już na tamtym etapie Kasia mogła liczyć na duże wsparcie ze strony swojej asystentki Renaty, pracowników PSONI – psychologa oraz terapeutów, ale przede wszystkim dużym oparciem była Magda – początkowo praktykantka, potem wolontariuszka PSONI, a obecnie można śmiało powiedzieć przyjaciółka Kasi. Magda zajmuje bardzo ważne miejsce w kręgu Katarzyny. Magda jako praktykantka, słuchaczka Centrum Kształcenia Ustawicznego w Zgierzu, które było naszym sojusznikiem w projekcie Kręgów Wsparcia, bardzo szybko nawiązała bliskie relacje z wieloma uczestnikami, a z Katarzyną utrzymuje stały i bliski kontakt. Dziewczyny spotykają się systematycznie, razem organizują sobie wypady za miasto, chodzą na zakupy. Magda jest powiernikiem wielu spraw, była również dużym wsparciem dla Kasi w chwili śmierci mamy, ma również kontakt z siostrą Katarzyny.

Krąg Kasi

Siostra Marta, która również mieszka w Zgierzu jest największym wsparciem dla Kasi. Pomaga jej w sprawach finansowych, wspiera w gospodarowaniu budżetem, dogląda systematycznego dokonywania opłat za mieszkanie. Pozostałe siostry, które mieszkają dalej też utrzymują z nią stały kontakt, ale odwiedzają się raczej z okazji świąt lub wakacji.

Katarzyna dobrze radzi sobie z prowadzeniem domu, dba o porządek, gotuje sobie obiady w czym również wspiera ją asystentka Renata. Samodzielnie robi najpotrzebniejsze zakupy. Po odejściu mamy, Kasia odnowiła kontakty ze swoim ojcem. Jest to relacja, która ją cieszy.

Kasia jest otwartą osobą, a dzięki kręgom wsparcia stała się aktywna, lubi spędzać czas poza domem. Niegdyś bierna, teraz potrafi świetnie zorganizować sobie czas wolny, chętnie korzysta z oferty kulturalno- rozrywkowej zarówno w Zgierzu jak i w Łodzi. Najczęściej przy tych okazjach towarzyszy jej Magda. Bardzo docenia udział w Kręgach Wsparcia, bo jak sama mówi, dzięki udziałowi w projekcie zdobyła nowe znajomości, stała się bardziej odważna, ma ludzi wokół siebie, którzy poświęcają jej czas, pomagają jej.

„Gdyby nie kręgi wsparcia, teraz jak mamy nie ma to siedziałabym w domu sama, a dzięki temu mam Madzię, Anetkę, wyjeżdżam, spotykam się, nie jestem sama”.

W kręgu Katarzyny jest również Aneta – terapeutka PSONI, która angażuje ją do wsparcia przy innej uczestniczce – Iwonie, która jest osobą poruszającą się na wózku i Kasia często pomaga Magdzie i Anecie podczas podróży, wycieczek czy zakupów z Iwoną. Dzięki temu może poczuć się potrzebna, ważna i daje jej to dużo satysfakcji.

Aneta i Magda są również ważnymi osobami z kręgu innych naszych uczestników, co powoduje, że relacje te przenikają się i tworzą prawdziwą sieć.

#jestemwkregach

image
image
image
image
image
image