Ksawery ma 13 lat i chodzi do V klasy. Realizuje kształcenie specjalne w Ośrodku OREW w Jabłonce. Chłopiec jest bardzo kontaktowy. Posiada bardzo duży zasób słów. Jego wypowiedzi są często błyskotliwe, zaskakujące i robią wrażenie na rozmówcy. Ma wielką wyobraźnie, dlatego nie można mu we wszystko wierzyć. Ksawery ma też wiele pasji.

Uwielbia piłkę nożną, wszelkie prace związane z budownictwem i gotowaniem. Ksawery pochodzi z muzykalnej rodziny. Chętnie uczestniczy w różnego rodzaju zajęciach muzycznych. Zna wiele piosenek. Często zmienia również zainteresowania instrumentami muzycznymi. Raz zachwyca się saksofonem, innym razem (kiedy kogoś widzi grającego) chce grać na akordeonie. Jeśli się czymś zafascynuje, potrafi o tym mówić cały dzień, nie zważając uwagi na to, że przeszkadza to innym w zajęciach. Ma orzeczenie o niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym oraz autyzm.

Spotkanie
Do tworzenia Profilu została zaproszona mama Ksawerego – Anna. W spotkaniu uczestniczyli: pani Dyrektor Ośrodka OREW Katarzyna Zachwieja oraz nauczyciele prowadzący grupę Ksawerego: Grażyna Walkosz-Kleta i Beata Wdówka. Spotkanie miało charakter swobodnej rozmowy, która trwała 2,5 godziny. Najpierw został przedstawiony profil wykonany na podstawie rozmowy z samym Ksawerym, a następnie mama została poproszona o uwagi i wprowadzenie ewentualnych zmian. Okazało się jednak, że mama prawie z całym profilem się zgodziła i wprowadziła tylko jedną zmianę dotyczącą przebywania Ksawerego w jego pokoju.

Anna – mama.
Jako mama dziecka z niepełnosprawnościami zdaję sobie sprawę z jego ograniczeń. Mam jednak wielką nadzieję, że w przyszłości mój syn trafi na takie osoby, które zobaczą w nim potencjał do wykonania prostych prac i Ksawery będzie mógł skorzystać z programów, które zatrudniają osoby takie jak on. Na dzień dzisiejszy nie myślę o przyszłości mojego syna. Cieszę się z każdego przeżytego wspólnie dnia. Jest mi smutno czasami, kiedy widzę dyskryminację mojego syna ze strony rówieśników, z którymi Ksawery chodził kiedyś do Szkoły Podstawowej.
Bardzo podoba mi się profil, który bazuje na pozytywnych i mocnych stronach mojego syna. Cieszę się, że został stworzony na podstawie jego własnych wypowiedzi.

Koło relacji Ksawerego

Nauczyciele prowadzący grupę.
Pomimo bardzo dobrego kontaktu z rodzicami Ksawerego, tworzenie profilu było w zasadzie pierwszą okazją do tak głębokiej i intymnej rozmowy z mamą. Stworzyło to możliwość do pogłębienia relacji, jak również uwrażliwiło nas na problemy z jakimi borykają się rodzice. Dało to również możliwość do obrania wspólnego kierunku pracy i bazowania na mocnych stronach Ksawerego. Pomimo tego, iż w naszej pracy bazujemy na mocnych stronach naszych uczniów to takie spotkania w większym stopniu uwrażliwiają nas na potrzeby uczniów sprawnych inaczej i ich rodzin. Możemy również poprzez te profile pokazać naszych wychowanków w innym świetle społeczeństwu. Nauczyć ludzi dostrzegać w tych dzieciach nie niepełnosprawność, ale wartościowe i pełne pasji osoby.

#jestemwkregach #szkolawkregach

image
image
image
image
image